Świadomość poprzez ruch
Świadomość poprzez ruch to forma zajęć grupowych metodą Feldenkraisa. Podczas zajęć wykonujesz łagodne, głównie powolne i małe ruchy z otwartą uważnością, co działa kojąco i równoważy napięcie w układzie nerwowym jak i pozwala na zmianę wzorców neuro-muskularnych.
Lekcje mogą odbywać się w każdej pozycji – w siedzeniu na krześle, staniu, chodzeniu, a najczęściej w wygodnym leżeniu na plecach, na boku lub na brzuchu. Nauczyciel poprowadzi głosem (nie demonstrując) nieprzypadkową, spójną i funkcjonalną sekwencje ruchów, zachęcając do wykonywania ich ze zrelaksowaną uwagą, powoli i w wygodnych zakresach. Wykonywanie ruchu w ten sposób pozwali na zaobserwowanie niespodziewanych i ciekawych połączeń podczas ruchu i pomiędzy ruchami.
Poprzez zadbanie o jakość ruchu i wykonywanie go z minimalnym potrzebnym wysiłkiem, zbędne napięcia w ciele zostaną przeorganizowane i uwolnione, pozostawiając uczucie większej lekkości i możliwości wyrażania się poprzez ruch.
Lekcje poprawiają wzorce posturalne, jakość ruchu, subiektywne odczucie wygody we własnym ciele, poszerzają świadomość ciała, priopriocepcje, wspierają regeneracje i samoregulacje całego organizmu oraz wpływają na poczucie ogólnego dobrostanu.
Zajęcia metody Feldenkraisa są bezpieczne i dostępne dla osób w każdym wieku, bez względu na wcześniejsze doświadczenie.
Regularne zajęcia
W czwartki i piątki spotykamy się w Joga Parku o 18:30, rejestracja odbywa się przez strone. W okresie jesienno-zimowym, polecam ubrać się ciepło (grube skarpy i sweter).
W poniedziałki o 18:30 spotykamy się online na zoomie.
O lekcjach
Zanim zaczniesz
Przygotuj chwilę czasu, podczas której możesz rozłączyć się od wszelkich rozpraszaczy. Jeżeli nie masz czasu na całą lekcje - nie musisz robić jej całej, możesz zrobić tyle ile możesz lub podzielić ją na części. Jeżeli zdecydujesz się podzielić ja na części, robiąc drugą lub kolejną część poświęć kilka minut na przypomnienie sobie kilku ruchów z poprzednich części.
Zadbaj o ciepłą i spokojną przestrzeń, z płaską, twardą podłogą i odpowiednią ilością miejsca, żeby swobodnie przetaczać się na boki. Możesz użyć maty, koca albo dywanu aby podłoga była bardziej komfortowa. Jeśli masz trudności z leżeniem na podłodze, możesz wykonywać ćwiczenie leżąc płasko na łóżku (bez poduszki). Zdejmij buty i pasek oraz poluzuj ciasną lub uciskającą odzież. Jeśli wykonujesz lekcję w pozycji siedzącej, wybierz krzesło z płaskim, twardym siedziskiem i siedź bliżej jego przedniej krawędzi. Twoje stopy powinny spoczywać płasko na podłodze.
Rób tylko tyle ile to jest łatwe
W Świadomości przez Ruch każdy ruch powinien być łatwy i wygodny. Nie naciskaj, nie rozciągaj, nie nadwyrężaj i nie używaj intensywnego wysiłku mięśniowego, a także nie wykonuj żadnych ruchów, które powodują ból lub dyskomfort. Nawet mikro ruchy mogą być niezwykle skuteczne.
wizualizuj!
Nawet jeśli nie jesteś w stanie fizycznie wykonać pewnego ruchu, możesz po prostu wyobrazić sobie, jak by to było, gdybyś mógł go wykonać. Wyobrażanie sobie ruchu może być równie skuteczne dla twojego mózgu jak fizyczne wykonywanie ruchu.
czego możesz się spodziewać
Lekcje Feldenkraisa mogą trwać od 20 do 80 minut i są nowatorską metodą poszerzania samoświadomości. Lekcje nie są ćwiczeniami fizycznymi w bardziej tradycyjnym znaczeniu tych słów - nie bazują na wysiłku organizmu. Zamiast tego wykorzystują małe (często mikro) i delikatne ruchy wykonywane powoli i na pełnym luzie, aby ułatwić komunikacje między Twoim mózgiem, a ciałem. Są najbardziej efektywne, gdy działasz powoli, robisz mniej, unikasz dyskomfortu i szanujesz swoje odczucia.
Podczas lekcji nauczyciel prowadzi ustnie przez funkcjonalna i przemyślaną sekwencje ruchową, nie prezentując samemu ruchu. Gdy lekcja się kończy, możesz odkryć, że nastąpiły zmiany w twojej postawie, płynności i jakości ruchu oraz ogólnym poczuciu dobrego samopoczucia. Niektóre poprawy będą natychmiastowe, inne będą zachodzić stopniowo z czasem, kiedy będziesz kontynuować praktykę metody Feldenkraisa.
Rób przerwy
Nie powtarzaj ruchów szybko, jeden po drugim. Efektywniej jest zrobić przerwę i całkowicie się zrelaksować na kilka sekund między każdym ruchem. Pomaga to pozostać w stanie relaksu i daje twojemu mózgowi czas na przyswojenie nowych i przydatnych informacji sensorycznych.
Poruszaj się we własnym tempie
Lekcje Feldenkraisa są elastyczne i skoncentrowane na tobie. Jeśli jakiś ruch ci się podoba lub jest ciekawy, możesz powtórzyć go tyle razy, ile chcesz.
zobacz czy możesz poruszać się powoli
It all begins with an idea. Maybe you want to launch a business. Maybe you want to turn a hobby into something more. Or maybe you have a creative project to share with the world. Whatever it is, the way you tell your story online can make all the difference.
zmniejszaj wysiłek
Bardzo często używamy więcej wysiłku mięśniowego niż to konieczne, nawet w prostych ruchach i zadaniach. Gdy wykonujesz lekcję Feldenkraisa, eksperymentuj jak możesz zmniejszać wysiłek z którym się poruszasz. Używaj tylko takiego wysiłku, który jest naprawdę niezbędny. Pomoże Ci to wykrywać małe, ale ważne różnice w tym jak się poruszasz.
odpoczywaj
Zmęczenie zwiększa wysiłek mięśniowy i zakłóca zdolność twojego mózgu do skutecznej komunikacji z twoim ciałem. Dlatego odpoczywaj tak często, jak chcesz podczas lekcji Feldenkraisa. Odpoczynek może być równie pomocny jak wykonywanie ruchów, odświeża twój system i daje ci możliwość zauważenia zachodzących zmian.
Po lekcji
Po lekcji Feldenkraisa twój mózg i ciało będą nadal przyswajać i dostosowywać się do nowych wzorców ruchu. Zwracaj uwagę na swoje odczucia i na to, jak twoje ciało reaguje na nowe informacje, które dostarczyłeś. Unikaj skomplikowanych lub stresujących zadań zaraz po lekcji, jeśli to możliwe.